Sokak Hayvanları İçin Ne Yapabiliriz?
Sokak Hayvanları İçin Ne Yapabiliriz? için yorumlar kapalı

Sokak Hayvanları İçin Ne Yapabiliriz?
Kış aylarına girdik, havalar hızla soğudu, bazı yörelerimizde karlar yağmaya başladı ve bu dönemde biz akşamları sıcacık evlerimize, gündüzleri de sıcacık ofislerimize kapanıp pencerelerden(eğer plazalarda yaşamayan şanslı bireylerden iseniz tabi) dışarıdaki mevsimsel dönüşümü izlerken acaba kapının önüne çıktığımızda karşılaştığımız kediler, köpekler ve şehirlerde yerleşik yaşayan kuşlar ne yapıyor acaba diye soruyor muyuz?
Burada sadece hazır mama almayı ve sokaklardaki dostlarımızla paylaşmayı kastetmiyoruz, çok daha ekonomik ve pratik çözümler de var.
Evimizde çöplerimizi tasnif ederken organik atıklarla ambalaj atıklarını ayrı ayrı koymanın geri dönüşüm ve doğaya saygılı olmanın yanında ikinci ve çok da dikkate alınmayan bir özelliği daha var, o da organik atıkların çöp konteynırlarında ziyan olmak yerine sokak hayvanları tarafından besin olarak kullanımı.
Doğada hiçbir şey ziyan olmaz yeter ki doğayla dost olsun bıraktığınız atık. Kuşların, kedilerin ve köpeklerin yiyebileceği organik atıklarınızı bahçe kenarları, çöp konteynırlarının alt ve yanları gibi mekanlara düzenli olarak bıraktığınızda bunu siz de gözlemleyeceksiniz.
Çöp konteynırların kapaklarını açık bırakmak, oraya atığınız çöplerinizin içinde kedilerin tüketebileceği artıklar var ise çöp poşetlerinizin ağızlarını açık olarak bırakmanız gibi pratik çözümler sokak dostlarımıza yaşam kaynağı sunmaktadır.
Yiyecek ve su vererek sokak dostlarını hayatta tutabiliyoruz ama bir başka durum daha var ki çok önemli o da soğuk. Soğuk havalarda zaten karnı aç olan yada yeterince tok olmayan hayvanlar maalesef ölebiliyorlar.
Size gidip bir yapı marketten köpek-kedi kulübesi alın ve sokağınıza yerleştirin demiyoruz, imkanınız varsa elbette yapın ama burada sıfır maliyet ile çözüm sunabilirsiniz sokak dostlarınıza.
Evinizde kullanmadığınız, eskiyen her türlü giyecek, onlara sıcak barınma alanı yaratabilir, yapmanız gereken tek şey yine evinizde olan veya çöp kenarlarına bırakılan ambalaj atıklarından alttan ve üstten su ile teması kesmek ve içine eski giysilerinizi yerleştirmek.
Biz atölyelerimizdeki artık ve eski kumaşları, eski ve stok fazlası bez çantalarımızı bu amaçla değerlendiriyoruz. %100 pamuk oldukları için sıcak ortam yaratacak kalın kanvas çanta ve gabardin çantalarımızı yada bu gruplardan artık kumaşları alt zemin yapıp, üstüne daha ince ham bez çantaları yerleştiriyoruz, en alta su itici olması için elyaf çantalardan veya lamineli çantalarımızdan alt zemin oluşturuyoruz. Lamineli çantalarımızı üstte şemsiye gibi de kullanabiliyoruz.
Stok fazlası veya baskı hatalı bez çantalarımız ile minik hayvan barınakları oluşturabiliyoruz, siz de ev veya işyerinizin bahçesi, yakını vb yerlerde mevcut fazlalarla böyle barınaklar oluşturabilirsinizJ.
Sevgilerimizle,
Metin ÇELEBİ | MT GREENWORKS

Destek