2019’de Bez Çanta Kullanımı Arttı
0

Bu hedefler içinde geri dönüşüm ve geri kazanıma yönelik maddeler de mevcut. 01.01.2019 itibarıyla Çevre Ve Şehircilik Bakanlığımızın önderliğinde naylon ve plastik poşetlerin bedelsiz verilmesinin yasaklanması ve uzun vadede satışlarının tamamen kaldırılmasına yönelik kanun ile birlikte ülkemizde de bu konuda ciddi çalışmalar başlatılmıştır.

Birleşmiş Milletler tüm dünya ülkelerini 2015 yılında sürdürülebilirlik için seferberliğe davet etti ve Hedef 2030 adı altında 17 hedef ile geleceğimizde yaşanabilir bir gezegen bırakabilmemiz adına tüm dünya hükümetlerini göreve davet etti.

2018 yılı içinde Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan’ın liderliği yönlendirmeleri ile başlatılan Sıfır Atık Projesi de ülkemizde geri dönüşümün önemine yönelik çok ciddi bir adımdır.

 Tüm bunların eşiğinde biz halkımızı bez çanta kullanmaya ve kullandırtmaya davet ediyoruz ve hepimize bu konuda düşen görevler olduğunu anımsatmak istiyoruz.

Mt Greenworks kurulduğu 2010 yılından bu yana hep aynı motto ile seslenmişti; ”Daha az tüketim, daha temiz bir dünya için”.

Bu mottomuzdan hareketle ülkemizde 2019 yılının bir milad olmasını istemiştik ve hep birlikte bez çanta kullanımı, atıkların doğru ayrıştırılması ve geri dönüşüme kazandırılmasına yönelik el ele hareket edelim demiştik. Geçen süre içinde gördük ki bez çantalara ilgi hızla artıyor.

Ülkemizde, plastik, polietilen,  naylon, imperteks, polyester gibi tamamı sentetik ve fosil yakıtlar kökenli (petrol ürünleri menşeyli) ürünlerden üretilen poşet torbalar ve çantalar ile son 30 küsür yıl içinde doğaya dönülmesi çok ağır zararlar verilmiş durumda maalesef.

35-40 yaş ve üzeri grubun çok iyi anımsayacağı bez çantalar, file torbalar ve kese kağıtları naylon torbaların piyasaya yayılması ile birlikte (1980 lerin ilk yarısında) hızla yerini bu zararlı ürünlere bıraktı. Öyle ki sadece alışverişte ve tek kullanımlık olarak tüketmenin ötesine geçtik toplumca bu ürün grubunda ve evlerimizde gıda ve giysilerimiz başta olmak üzere günlük yaşamımızdaki pek çok ürünü  bu torbalara koyar, bu torbalarda saklar olduk.

Çok hafif ve daha da önemlisi çok ucuz olması sebebiyle bütün firmalar bu poşetlerden tonlarca ürettirip piyasaya sürmeye başladılar.

Aynı döneme denk gelen market ve mağaza zincirlerinin sayısal ve markasal artışı ile birlikte naylon poşetsiz bir hayatımız olmaz oldu artık. Çevreci örgütler, bir kısım akademisyenler ve çevre gönüllüsü insanlarca bu süreç hep tehlikeli bulunup eleştirildi ise de o sesler 80 ve 90 lı yıllarda çok cılız kaldı maalesef. Başta medya olmak üzere konuya taraf herkes kulak tıkar oldu naylon poşetlerle başlayıp akabinde pet şişeler, pipetler, ıslak mendiller, tek kullanımlık jelatin ve türevi ambalajlar ile hızlı kirletilen topraklarımız, sularımız ve tabi ki havamızı önemsemez olduk.  Önce batı uyandı bu konuda ve seri bir şekilde tüketimi azaltıp kullanımı kısıtladı, onlarda hiçbir dönemde ücretsiz dağıtılmıyordu zaten naylon ve plastik ambalajlar ama buradan kese kağıdı ve bez çantaya hızlı bir dönüş sergilediler. Son beş yıldır ülkemizde de  sürekli ötelenen bu yasa nihayet yürürlüğe (biraz eksik de olsa) girdi ve darısı toplumsal bilincin hızla oluşması ile kullanımın tamamen terk edilmesine diyoruz. Yasaklar çözüm değil aslolan sosyal bilinç ve biz bu süreçten umutluyuz ve bu sebeple de 2019 milad olsun artık dedik bu yazımızda.

Ultrasonik bez çantaların popülaritesi artıyor

Ultrasonik çantalar diğer bez çantalar ile aynı hammadde ( anti bakteriyel ve geri dönüşebilir nonwoven kumaş) ve tüm renk seçenekleri ile baskı yapabilme (1-4 renk, CMYK baskı, Fotoğraf baskı, Resim baskı) ile üretilen bez çantalardır. Bu çantalarımızda da isteğe bağlı olarak dış yüzeyde su itişici ve parlaklık katan ekstra laminasyon uygulayabiliyoruz.

MT Greenworks ultrasonik bez çantalarımızda, üretim tekniğinde standart makine dikimi yerine sıcak kaynak ile otomasyon üretimi gerçekleştiriyoruz.

Böylece, çok kısa sürede çok yüksek adetlerde bez çanta üretip teslim edebilme gibi muazzam bir teknolojik alt yapı avantajını da artık sunabiliyoruz.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz paylaşılmaz...

Destek